Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Siechnicach

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Siechnicach została otwarta w 1945 roku. Nasza placówka ma ponad 75 lat historii oświaty oraz wychowania przyszłych pokoleń. Powstanie szkoły nastąpiło w tym samym roku co wyzwolenie Siechnic, przybycie pierwszej grupy repatriantów, wybór pierwszego sołtysa, powstanie Straży Obywatelskiej, przywrócenie komunikacji na linii Wrocław-Siechnice i uruchomienie stacji benzynowej. Już po tym można stwierdzić jak ważna była edukacja dla ówczesnych włodarzy.

1945 rok był to czas, kiedy dopiero wprowadzano oświatę powszechną w Polsce. Po zakończeniu II wojny światowej, elementem przywracania struktur państwa polskiego, było uruchamianie placówek oświatowych i szkolnictwa wyższego zgodnie z przepisami ustawodawstwa międzywojennego. Zorganizowany w czerwcu 1945 w Łodzi Ogólnopolski Zjazd Oświatowy, który zgromadził pond 500 delegatów ze środowisk nauczycielskich, administracji państwowej i ugrupowań politycznych, postulował wprowadzenie „powszechności, bezpłatności, publiczności i jednolitości szkolnictwa, decentralizację sieci szkół średnich, obowiązku zakładania i utrzymywania przedszkoli przez państwo i samorząd, wprowadzenie 8-klasowej, obowiązkowej i jednolitej pod względem organizacyjnym i programowym szkoły na wsi i w mieście, rozwijanie szkół zawodowych, opartych na podbudowie szkoły 8-klasowej, wprowadzenie obowiązku kształcenia zawodowego dla młodzieży pracującej i niepracującej do 18 roku życia, rozwijanie instytucji oświaty dorosłych oraz przeznaczanie przez państwo i samorząd odpowiednich sum na internaty i stypendia”

Nasza szkoła leży w miejscowości Siechnice w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Siechnice, położone nad rzeką Oławą w aglomeracji wrocławskiej. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa wrocławskiego. 1 stycznia 2010 Siechnice stały się siedzibą gminy Siechnice. Poprzednio były one jednym z nielicznych miast w Polsce niebędących siedzibą gminy, w której się znajdują – siedzibą gminy była wieś Święta Katarzyna. Szkoła Podstawowa nr 1 jest pierwszą szkołą, która powstała w Siechnicach po II wojnie światowej.

Siechnice w której powstała nasza szkoła wzmiankowane są po raz pierwszy, w 1253 jako Sechenice w dokumencie Henryka III Białego, który przekazywał wieś ufundowanemu przez siebie szpitalowi św. Elżbiety we Wrocławiu. Nazwa wsi jest nazwą patronimiczną, wywodzącą się od nazwy osobowej Siechna, utworzoną przez dodanie przyrostka –ice. Do języka niemieckiego została przejęta w formie Tschechnitz. Władze hitlerowskie zmieniły nazwę na Kraftborn. Po II wojnie światowej ustalono polską nazwę Siechnice, która została oficjalnie przyjęta 12 listopada 1946 roku.

Bibliografia:

1. https://siechnice.com.pl/strona/kalendarium-siechnic