Nauka w domu w czasie pandemii. Poradnik dla rodziców i uczniów.

To, czego doświadczamy przez ostatnie tygodnie, jest sytuacją bez precedensu. Jak w tych trudnych warunkach radzić sobie z obowiązkami?

Większość z nas zna epidemię jedynie z książek czy z filmów.  Tymczasem to rzeczywistość, warunki, w których przez jakiś czas będziemy musieli pracować, pomagać w nauce naszym dzieciom i wykonywać codzienne obowiązki. To trudny czas zarówno dla uczniów, ich rodziców jak i nauczycieli. Jednak niezmiernie ważne w tym czasie jest nasze podejście do  obowiązków. Nauka zdalna w myśl przepisów odbywa się codziennie od poniedziałku do piątku. Potwierdzanie, odczytywanie i odbieranie wszelkich komunikatów i wiadomości –  to obecność uczniów na zajęciach. Ważne, aby robić to codziennie, w wyjatkowtch sytuacjach co 2,3 dni, w przeciwnym razie zaległości rosną i robi się  “tego” za dużo.

Jak skutecznie się uczyć w domu?

Nauka w domu powinna mieć swoje ramy. W czasie określonym przez szkołę, zgodnie z rozporządzeniem  MEN . W naszej szkole odbywa sie to według  planu  lekcji.  Wtedy uczniowie kontaktują się z nauczycielem on line oraz wykonują zadania z elektronicznego dziennika.  Przy wystąpieniu trudności, mogą w tym czasie  poprosić o wsparcie   swoich nauczycieli, gdyż zgodnie z planem są do dyspozycji. Ważne jednak, aby się komunikować za pomocą ustalonych i  przyjętych rozwiązań (librus, poczta służbowa, tel, sms, mms, e-podremcznik, zoom, teams, facebook i inne).

Oto  kilka porad specjalistów, dzięki którym (mam nadzieję) poradzenie sobie z nauką kolejnych przedmiotów – będzie nieco łatwiejsze. Poza tym uzmysłowi, iż  wszystkie czynności związane z  nauką  wykonujemy tak, jak do dnia 12 marca. Zmieniło sie to, że nie uczęszczamy do szkoły i zmianie uległa forma nuczania, ale obowiązki są te same.

Skupienie się na regularnej nauce w domu, gdy zajęcia ze szkoły  przeniosły się do sieci, wcale nie jest łatwym zadaniem.

1. Przygotuj się tak, jakbyś miał wyjść z domu

Na początek jedno z trudniejszych zadań: to, że nauka odbywa się zdalnie, z reguły nie oznacza, że można wylegiwać się w łóżku do późna. Należy wstać raczej wcześnie (tak jakby uczniowie mieli wyjść na zajęcia do szkoły) i wykonać wszystkie te czynności, które zawsze są robione  przed wyjściem – prysznic, ubieranie, śniadanie. Dzięki temu nie wypadnie się  z rutyny.

2. Pozbądź się rozpraszaczy

Niech  telewizor będzie wyłączony. Z telefonem pewnie nie będzie już tak łatwo, zresztą to też narzędzie komunikacji z nauczycielami i kolegami z klasy. Warto także  posprzątać pokój,  – bałagan rozprasza, a w czystych miejscach nauka jest po prostu przyjemniejsza.Zadbaj proszę  o to, żeby nic cię nie rozpraszało podczas lekcji. Nie kładź się z laptopem na kanapie, ale usiądź przy biurku. Przed rozpoczęciem nauki wywietrz pokój. Jeśli lubisz uczyć się przy muzyce, to zadbaj o to, żeby nie była głośna i odciągająca uwagę od lekcji.

3. Ustal plan dnia

Odpowiednio opracowany harmonogram dnia to już połowa sukcesu. Zaplanuj, co, o której i przez ile czasu będziesz robił. Obowiązkowe zajęcia e-learningowe ze szkoły? Zadania domowe? Podziel dzień tak, by znaleźć czas nie tylko na naukę, ale też na odpowiednie przerwy. Jeśli będziesz działał wedle rozpisanego planu dnia, powrót do szkoły  będzie łatwiejszy.

4. Czasami trzeba się zmusić

Wiem, że siedząc w domu i mając wokół siebie tyle pokus, zebranie się do nauki/pracy wcale nie jest łatwe. Czasami po prostu trzeba się … się zmusić. (mam tak samo – zmuszam się prawie codziennie). Może warto zastosować system gratyfikacji i np. zagrać na PlayStation albo zjeść coś słodkiego dopiero w ramach nagrody? (Osobiście wynagradzam siebie po wykonaniu obowiązków i zadań zaplanowanych na dany dzień).

5. Najtrudniejsze zadania na początek

W myśl teorii, że kiedy jesteś wyspany, to organizm pracuje najlepiej, w planie dnia najtrudniejsze zadania należy wykonać na początku. Łatwiej będzie uczyć się od tego, na co najbardziej nie mamy ochoty, wiedząc, że czekające nas za chwilę zagadnienia są o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

6. Nie katuj się jednym przedmiotem przez cały dzień

Jeżeli tylko masz taką możliwość, nie poświęcaj całego dnia na przyswojenie jak największej części materiału z jednego przedmiotu. Po pewnym czasie uczenia się o tym samym, wszystko ci się pomiesza, a nowe treści nie będą wchodziły do głowy. Dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości skupiać się na mniejszej ilości materiału, ale za to z kilku różnych przedmiotów.

Podczas nauki pij wodę, możesz jeść przekąski, np. orzechy, które poprawiają koncentrację, owoce.

7. Zrób sobie przerwę!

Dochodzimy do najprzyjemniejszego, czyli odpoczynku! Oczywiście trzeba pamiętać, by nauka była przeplatana przerwami, a nie przerwy – nauką. Umysł także potrzebuje odpoczynku, dlatego warto pamiętać, by poćwiczyć, zagrac albo obejrzeć film.  Wszystko w końcu jest dla ludzi! Podczas nauki zdalnej rób sobie przerwy. Dzięki nim zregenerujesz organizm, oczy odpoczną od patrzenia w komputer.

WAŻNE !

Nie należy odkładać wszystkiego “na jutro lub  na koniec tygodnia”.

Pamiętajmy, że to nie “koronaferie”.

W razie jakichkolwiek trudności proszę kontaktować się ze szkolnym pedagogiem,  psychologiem lub wychowawcą; chociaż można się z nami kontaktować równiez wtedy, kiedy nie ma problemów, a jest potrzeba “porozmawiania”. Serdecznie zapraszam do kontaktu.

Beata Łuczak-Wierzbicka

pedagog