GMINNE MISTRZOSTWA Z PIERWSZEJ POMOCY

W dniu 02.10.21 odbyły się I Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych z Pierwszej Pomocy w Siechnicach. Od godziny 8:30 po odebraniu żółtych koszulek z nadrukiem szkoły jaką reprezentujemy – SP1 Siechnice oczekiwaliśmy na uroczyste otwarcie mistrzostw.
Naszą szkołę SP nr1 im. M.Kopernika reprezentowały dwa zespoły czteroosobowe. W grupie klas młodszych (I-III) reprezentowali nas :
Antonina Dobosz, Szymon Dulski, Kacper Kosmyk, Martyna Trelak (wszyscy z klasy 3b).
Grupa klas starszych (IV-VIII) składała się z dwóch uczennic z klas 5a – Karolina Dziołak, Marta Próchno orz dwójki uczniów z klasy 8a – Julia Kijanka, Dominik Potoczak.
Po części teoretycznej, w której sprawdzono naszą wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, znajomości telefonów alarmowych itp. Przeszliśmy do Hali Sportowej w Siechnicach gdzie czekały na nas zadania praktyczne. Na pięciu stacjach mieliśmy do wykonania:
1 Ułożenie w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej) osoby poszkodowanej,
2 Zaopatrzenia osoby z krwotokiem z nosa,
3 Przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO),
4 Wsparcie osoby, która zakrztusiła się popcornem,
5 Zaopatrzenia osoby z poparzeniem ręki i usztywnieniu złamanej kończyny górnej.
W zależności od grupy wiekowej zadania ulegały utrudnieniu i wymagały większej wiedzy i umiejętności. Na każdym stanowisku staraliśmy się wykorzystać wiedze i umiejętności jakie przekazali nam podczas spotkań przygotowawczych do mistrzostw w z pierwszej pomocy, strażak OSP Siechnice – Jacek Barcicki oraz nasz nauczyciel – Jakub Jasiński.
W turnieju udało się zająć dwukrotnie III miejsce.